Katalog zboží

Napsali o nás v časopise Myslivost 

Práce v lese, či dlouhé noční hodiny strávené na posedu mají své kouzlo a mnohdy se nic nevyrovná romantické kráse zeleného lesa, rozkvetlé louce nebo zasněžené přírodní krajině v zimě. Ale i taková krása má svou cenu, zejména pak v zimních měsících. Není to jen nepříjemný a všudypřítomný chlad. Vtíravá zima nemusí být jen nepříjemná, ale mnozí myslivci vědí, že je i nebezpečná. Ohroženy jsou jak kosti a klouby, tak i vnitřní orgány. Proto by člověk neměl zapomínat na kvalitní oblečení, které poskytne tělu pohodlí a teplo během náročné práce i v těch největších mrazech.Roli přitom nehraje počet vrstev oblečení, ale daleko více výběr materiálu. Oděvy z moderních umělohmotných vláken jsou sice levnější, ale ani zdaleka nedosahují takových kvalit a vlastností, jako přírodní materiály.Od pradávna lidé přemýšleli, čím se chránit před zimou. A objevili ovčí vlnu. Zejména v chladných oblastech patří přírodní rouno k jedněm z nejstarších materiálů využívaných člověkem k výrobě oblečení. Všechno začalo na blízkém východě, v oblasti dnešního Iráku. Lidé zjistili, že se mohou bránit chladu chomáči ovčí srsti. A nebyly to jen výrobky určené k ochraně před zimou a chladem, které dávné civilizace tvořily z ovčího „kabátu“. Asyřané, Egypťané i Babyloňané dokázali z tohoto materiálu utkat také nádherné koberce.Až globalizace trhu, maximální tlak spotřebitelů na cenu a vynález umělého vlákna připravil vlnu o prvenství mezi materiály využívané k výrobě oblečení. Přitom konopí, hedvábí, bavlna a len o tuto přední příčku obrazně usilovaly několik staletí. Bez úspěchu.

Umělá hmota versus příroda
Průmyslově vyráběné vlákno a zejména pak jeho cena upozadila tak kvalitní materiál, jako je ovčí vlna. „A to i přesto, že výhodou tohoto materiálu je jeho pružnost a přitom nešustivost. Těchto kvalit jsme se rozhodli využít a připravili jsme kolekci oděvů a pomůcek určenou myslivcům. Vše je vymyšleno tak, aby tyto oděvy žádnými zvuky neplašily zvěř, což je podle mne přesně to, co myslivec pro svou práci v lese potřebuje“ říká jednatel společnosti Lambela Ondřej Eliáš. Jeho firma vyrábí z ovčí vlny bundy, mikiny, kalhoty nebo vesty. Svůj sortiment rozšiřuje právě podle svých zkušeností také o ledvinové pásy a hlavně vlněné vložky do bot „Když je někomu ukážu, mám problém je dostat zpět. Každý je chce,“ směje se Eliáš. Praktické odepínací rukávy na bundách rozšiřují variabilitu výrobků. Firma je však schopna dodat také bundy s rukávy přišitými na pevno.Své výhodné vlastnosti si ovčí rouno zachovává i po stříži a pletení. Vlivem teploty svého okolí se dynamicky smršťuje i roztahuje, což pomáhá udržet stálou teplotu těla. Což je základní a podstatný rozdíl mezi textilními výrobky z přírodních materiálů a oblečením z umělých vláken. Keratinové vlněné vlákno tvoří neproniknutelnou izolační bariéru chránící nejen před chladem.

Pot a vlhkost
Vlna dokáže také nasávat a rychle odvádět vlhkost a vodu, což je vhodné pro odvod potu. Umožňuje tím kůži dýchání. Nasáté vlhkosti se vlna zbavuje samoodvětráváním. „Myslím si, že zejména tahle vlastnost je rozhodující. Jako muž, i jako myslivec dokážu pochopit, jaké problémy může prochladlému tělu způsobit vlhká pokožka a jaká omezení myslivecké činnosti to přináší. Proto používáme pouze přírodní materiály,“ vysvětluje dále Ondřej Eliáš. Aby byla tahle zásadní vlastnost oděvů zachována, jsou šity jako promokavé. Naproti všeobecnému trendu používání nepromokavých nátěrů průmyslově vyráběných vláken, které však nedokážou dýchat s lidskou pokožkou. „Umíme dodat i nepromokavé varianty,“ říká Eliáš.„Zdravotní působení výrobků z ovčího rouna spočívá zejména v tom, že jejich používáním vystavujeme naše orgány, klouby a svalstvo tak zvanému suchému teplu, které má příznivý vliv na krevní oběh, tlumí i případnou bolest a snižuje napětí,“ vypočítává Eliáš, který tyto kvality již mnohokrát ocenil při svém působení v terénu. Navíc ovčí vlna obsahuje živočišný tuk Lanolin. Ten obaluje živočišný vlas, chrání jej před znečištěním a dodatečně zabíjí mikroorganismy a bakterie.

Kvalitní české produkty
Oděvy a doplňky společnosti Lambela jsou výrobky české přírodní provenience. Oblečení šijí české švadleny klasickou ruční výrobou. Barevnost materiálu je volena tak, aby vyhovovala potřebám práce myslivce, pro nějž je nutností splynout v přírodě s okolím.Zelené vlněné bundy s odepínacími rukávy jsou opatřeny vnitřní vrstvou z vlněného včesu Merino. Vnější vrstva je z nešustivé stoprocentní bavlny. Stejně tak jsou šité i kalhoty s vyvýšeným pasem chránícím ledviny při sezení a vlněná vesta. Vlněná mikina olivové barvy se stojáčkem je vyrobená celá z Merina. Podobně upraveny jsou i vložky do bot a vlněný ledvinový pás se suchým zipem. „Vložky do bot jsem už tolikrát osobně vyzkoušel v holínkách a byl to opravdu obrovský rozdíl. Cesta lesem byla příjemnější a daleko jednodušší, než v samotné studené obuvi,“ dodává myslivec.

Pružný materiál
Ovčí vlna je odolná v tahu a hlavně pružná a její vlákno se dá natáhnout až o polovinu své délky. Proto se oděvy skoro nemačkají, nevytahují a po natažení se dokážou vrátit do své původní délky i tvaru. Vlákno se také neláme. Tohle všechno může být výhodou při pohybu a práci v lesním porostu.Právě Merino, vlna získávána ze stejnojmenného plemene ovcí pocházejících ze Španělska, je tím zásadním prvkem, který nahrává vysoké kvalitě výrobků. Je vhodná pro astmatiky i alergiky, rychle se přizpůsobuje tělesné teplotě člověka (v létě chladí, v zimě hřeje), je příjemná na dotek a nekouše. Dále zlepšuje cirkulaci krve a pomáhá zlepšovat revmatické potíže. Je antistatická a nelepí se na tělo. A v neposlední řadě dokáže dlouhou dobu odolávat vysokým teplotám, a proto je v podobě příměsi přidávána i do hasičských zásahových obleků.Podle Ondřeje Eliáše existují dva způsoby, jak toto oblečení prát. Buď ručně ve vodě s maximální teplotou do třiceti stupňů v prostředcích určených k praní vlny s příměsí lanolinu. Doporučuje se do posledního máchání přidávat avivážní prostředek a po vyprání lehce vymačkat. „ Ne však ždímat, jen pověšené nechat volně vyschnout,“ upozorňuje Eliáš. Druhou možností je podle něj nechat oděvy vyčistit chemicky. Takto ošetřované produkty si zachovají své výrazné kvality, které splňují náročné technické textilní parametry a prošly nelehkými testy jako výrobky splňující ekologická kritéria a příznivě působící na zdraví člověka.

Naše bavlněné povlečení máme ve velikosti manželské a jednolůžkové postele.